Nabídka projekcí

Madeira

Madeira, aneb s dítětem po ostrovu věčného jara

Narození potomka nemusí znamenat odložení klasického formátu cestování – přechody s batohem a spaní pod stanem. Nejdivočejší kouty ostrova nám naopak byly dostupné pouze díky tomu, že jsme tomuto stylu zůstali věrni, jinak bychom k nim nikdy naším hlemýždím tempem nedošli Podnikneme společně nejprve čtyřdenní přechod centrálního pohoří, poté se projdeme po verradách vytesaným do strmých útesů nad Atlantikem a neopomeneme ani levady ve vnitrozemí. Necháme se pokropit četnými vodopády, abychom se následně před sluncem schovali do atraktivních tunelů, jimiž je ostrov prošpikován jako ementál. Život v malebných kamenných městečkách nám zpříjemní vynikající kuchyně nabízející především ryby, mořské plody, roztodivné ovoce a skvělé saláty. Vinice světoznámého madeirského, plantáže cukrové třtiny, terasová políčka, strmé silnice a především všudypřítomné květiny se pak postarají o potěchu mimo sídla. Nechte se inspirovat, jak se cestuje s dítětem bez auta a navštivte místo, kde by chtěl každý strávit důchod nebo alespoň dovolenou.Grónsko a Špicberky, aneb dvě sezóny v Arktidě

Arktická divočina se stane po dvě léta naším domovem. Podíváme se společně na místa daleko za polárním kruhem, kde vládnou ledovce, pobřeží je členěno hlubokými fjordy a příroda je zde stále jako kdysi – nespoutaná a pro někoho až překvapivě živá. Podnikneme společně 170 km dlouhý přechod – “Arctic Circle Trail“ – barevnou grónskou tundrou, při němž nás budou provázet sobi a dobrou noc nám popřejí polární lišky. Projdeme se po ledovcích Svenbreen a Ebbabreen, a na lodi si z blízka prohlédneme do moře ústící Nordenskiöldbreen. Nakoukneme do severské kuchyně plné ryb, pižmoních salámů, sobích steaků a tuleního guláše. Neopomeneme ani návštěvu původně sovětského důlního města Pyramiden. Málokdo by také čekal neprostupné pralesy – přesto zavítáme do dvou, které se snad ani nemůžou více lišit jeden od druhého. A na závěr neodmítneme ani pozvání do domu grónského lovce, který nás nechá vyspat na sobích kožešinách za svitu polární záře. Vypravíme se zkrátka do krajin, které jsou jiné.

 Gronsko


Kanada

Pacifická Kanada, aneb půl semestru pod stanem

Semestrální studium v západní Kanadě na ostrově Vancouver, z toho přes dva měsíce cestování. Podnikneme více než týdenní přechod Rocky Mountains – nekonečné divočiny v nekonečných horách. Budeme se dva dny prodírat nitrem ostrova Vancouver, abychom spatřili nejvyšší vodopády Kanady. Překrásné barvy kanadského podzimu budeme moci obdivovat v Kaskádovém pohoří a neopomeneme ani exponovanou návštěvu Pobřežních hor. V horské divočině parku Manning připravíme při příležitosti dne díkuvzdání krocana na ohni. Ukážeme si, že pralesy s gigantickými stromy nerostou jen v tropech. Pro zpestření povídání se projedeme se na surfu nebo mořském kajaku. Ponoříme se v helmách a s čelovkama do jeskynního systému Horne Lake, nebo si zkusíme zajezdit na telemarkových lyžích. Jednoduše se budeme bavit, přičemž se dozvíme něco o zemi Indiánů, kde je příroda ještě divoká, kde medvěd je spolubydlícím, a ne raritou či loveckou trofejí, a kde se stále dá pít voda z řek a potoků.

 

 

Island, kde se rodí Země

Na Islandu strávíme více než 5 měsíců, coby studenti University of Iceland. Během nich kromě studia v Reykjavíku – nejsevernější metropoli světa – procestujeme po ostrově ve středu Atlantiku více než 60 dní. Podíváme se k bublající lávě, horkým řekám, na ledovce, do horských výšin, k nesčetným vodopádům, ale i do drsného islandského vnitrozemí, které je považováno za poslední divočinu v Evropě. Proběhne krátký exkurz do tajů islandské kuchyně, která mnohým našincům působí zažívací problémy už jen při pohledu na nabízené pochoutky. Budete seznámeni s běžným životem Islanďanů, se kterým byl autor v blízkém kontaktu a to i díky způsobu cestování - autostopu. Ve zkratce se seznámíte s prací skupiny islandských glaciologů z University of Iceland, které se stal přednášející na 14 dní součástí. Prostě se dozvíme něco o dechberoucím kousku Země, kde je Vám líto chodit spát a každý den je originál.

Island
 
Bajkal

Bajkal a okolí, aneb transsibiřskou magistrálou k perle Sibiře

Vypravíme se na více než měsíční cesty po Sibiři, přičemž hlavním cílem bude návštěva její perly – jezera Bajkal. Poslední třída transsibiřské magistrály, autostop nebo jen pěšky, to je způsob dopravy, po němž zůstane Rusko s jeho obyvateli navždy hluboko ve Vás. Při návštěvě ostrova Olchon nás obklopí nejhlubší jezero světa. Budeme pozorovat místního endemita -  tuleně něrpu. Podíváme se i do rozkvetlého pohoří Chamar – Daban a týden nepotkáme člověka při přechodu Východních Sajan. Neopomeneme ani metropoli východní Sibiře Irkutsk a s místními strávíme noc a popijeme něco vodky jak v paneláku sovětské éry, tak na pobřeží jezera v malebné chaloupce se saunou. Chybět nebude ani skok do sibiřské kuchyně a na závěr ulevíme duši v Burjatsku při návštěvě jediného, avšak stále fungujícího, buddhistického kláštera v Rusku. V kraji sibiřských lovců, čarovných hor, hodných lidí a životadárného jezera je našinec vítán a cítí se dobře.

 

Mongolsko, aneb přes hory k jurtám, kočovníkům a přírodě

Nejprve transsibiřskou magistrálou, na místě pak stopem a přecpanými UAZy. Tento způsob si zvolila parta fyzických geografů z PřF UK pro svoje měsíční putování po Mongolsku. Podíváme se k sibiřskému jezeru Chövsgol, budeme žíznit při přechodu třítisícových hor, nebudeme žíznit při návštěvě typické mongolské svatby, zúčastníme se buddhistické motlitby v nádherných lámaistických chrámech a samozřejmě nebude chybět exkurze do života kočovníků přímo u nich doma – v jurtě. Nahlédneme i do tajů mongolské kuchyně, která při přemíře tamní pohostinnosti působí i nejotrlejším cestovatelům zažívací problémy. Vypravte se se mnou do země Čingischánových potomků, kde jste blízko obloze, usměvavým pastevcům na koních, horám, pouštím i široširým stepím.

Mongolsko
 
Faerské ostrovy

Faerské ostrovy, skaliska plná papuchalků, svérázných ostrovanů a ovcí

Promítání obrázků z cest po opomíjeném souostroví v severním Atlantiku, které zůstává tak trochu ve stínu slavnějšího Islandu. Rozloha ostrovního státečku je srovnatelná s našimi okresy, avšak každý jeho čtvereční metr má co nabídnout. Podnikneme přechod téměř poloviny ostrovů, necháme se pohostit typickými rybími specialitami v mladé rodině Faeřanů, staneme se obětí leteckého útoku chaluhy velké, podíváme se na nejvyšší evropský útes a přitom se necháme nejméně padesátkrát skropit lehkým deštěm, prohřát červnovým sluncem a znovu zahalit mořskou mlhou. Zkrátka se dozvíme, jak se žije mezi fjordy, kde je ptačí populace 80 x početnější než domorodé obyvatelstvo, kde stálezelený koberec kryje nejen pastviny, ale i střechy, a kde neexistuje předpověď počasí.

 

Albánie, aneb stopem po nejzapadlejším koutu Evropy

Procestujeme většinu ekonomicky nejchudšího státu Evropy. Z důvodu slabě rozvinutého hospodářství zůstává tento středomořský stát poněkud stranou zájmu turistů, přesto má občanskou válkou postižená zemička mnohé co nabídnout. Společně přejdeme čtyři pohoří (Prokletje, Korabi, Tomorit a Gramoz). Podíváme se na tradiční výrobu ovčího sýra. Budeme se koupat v Ochridském a Prespanském jezeře po boku krabů, hadů a pelikánů. Navštívíme historická městečka Berat a Gjirokaster zapsaná v UNESCO. Na pobřeží Jónského moře prohlédneme nevšední antické památky. A vykoupeme se i na liduprázdné divoké pláži na albánské riviéře. K přepravě mezi všemi těmito skvosty Balkánu nám bude sloužit autostop, koňský povoz a tam kde není už ani cestičky nás čeká plavba (přehradní nádrž Fiërzës). Neopomeneme ani exkurzi do místní kuchyně a hlavně způsobu života neuvěřitelně přátelských obyvatel, pro něž nejste turistou, ale hostem.

Albánie
 
Bosna a Herzegovina

Bosna a Herzegovina, aneb spousta hor, tři národy a jedna historie

Na cestách po Bosně a Herzegovině strávíme celý měsíc. Autostop nebo místní nespolehlivé spoje nás dostanou mezi hodné lidi, kteří museli vytrpět nejkrvavější konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Obyvatelé tohoto těžce zkoušeného státu se však dívají dopředu a jejich země má rozhodně co nabídnout. S batohem na zádech podnikneme přechod tří pohoří, na kanoi prozkoumáme přírodním bohatstvím oplývající mokřad Hutovo Blato, navštívíme typické horské muslimské vesnice roztroušené podél kaňonu Rakytnice, svlažíme se v přírodních výřivkách kravických vodopádů a neopomeneme navštívit ani orientální města s unikátní atmosférou, v Evropě už tolik vzácnou. Pojďme se dozvědět něco o zemi s bohatou historií mísících se kultur a náboženství zasazené do opuštěných hor se spoustou minových polí.